fbpx

Şirketinizin gerçekte ne kadar kazanıyor. Kârı hesaplamak için 4 hatalı 1 doğru yol.

object(stdClass)#5759 (1) { ["error"]=> object(stdClass)#5762 (4) { ["message"]=> string(76) "API access disrupted. Go to the App Dashboard and complete Data Use Checkup." ["type"]=> string(14) "OAuthException" ["code"]=> int(200) ["fbtrace_id"]=> string(23) "Admo4hgCxlL_TL6ZqotGrS2" } }

admin

Şirketinizin gerçekte ne kadar kazanıyor. Kârı hesaplamak için 4 hatalı 1 doğru yol.

Bir finansal muhasebe hizmeti olan FINMAP‘ın kurucu ortağı Ivan Kaunov “Girişimcilerin %95’i karlarını yanlış değerlendiriyor”diyor. Ona göre en iyi durumda,bu bir nakit boşluğunu tehdit eder ve en kötüsü kayıplar nedeniyle işin kapanması söz konusu. 

Özellikle Genius marketing blogunun okurları için ıvan,kar hesaplamadaki en yaygın hastalardan bahsetti ve bunun nasıl doğru bir şekilde yapılacağıyla ilgili önerilerini paylaştı.

Kâr-bir ayda gelir ve giderler arasındaki fark.

Tüm nakit makbuzları ve tüm tahsilatlari hesaba katmak finansları hesaba katmanın en kolay yoludur ama yanlış olan gerçektende bu durumda borçları dikkate almalısınız ve sadece kişisel borçlar değil aynı zamanda müşterinin size olan borçları

Bu durumu ortaya çıkarabilir.bir ay içinde müşteri size ödeme yapmadı ve daha az kar ettiğinizi düşündünüz gercekte öncekilerden daha iyi olabilir

Kâr – borçların ödenmesinden sonraki ayın sonunda hesapta kalanlar.

Her şey mantıklı görünüyor: tüm borçları “kapattık”, artık kârın bir kısmını çekmek için ay sonunda hesapta ne kadar para kaldığını görebiliyoruz.

 Ancak bu yöntemin iki sorunu vardır:

1-Hala müşterinin borçlarını dikkate almıyoruz

2-Amortismanı dikkate almayız.  Örneğin, ofisinizdeki daha ucuz bilgisayarlar.  Bu tür anlanların da dikkate alınması gerekir, böylece bir gün 2-3 ay içinde kazanılan ajans teknolojisinin, güncellenmesine yatırım yapmak zorunda kalmazsınız.

Kâr – müşterinin ödediği tutarla projeye harcadığınız tutar arasındaki fark.

Bu yöntem zaten gerçeğe daha yakın, ancak yine de kusurları var.  Gerçek şu ki, sadece projenin brüt karını hesaplayabiliriz – marjı.  Ancak aynı zamanda, kesinlikle Ayrı bir projeyle ilişkilendirilemeyen masraflar vardır:ofis kiralama, ekibin çalıştığı ekipmanın amortismanı, maaşlar (eğer projelere bağlı değilse).

Şirketin kârını doğru bir şekilde hesaplamak için bu maliyetler de dikkate alınmalıdır.

Hesapta daha fazla para var – yani kâr var ve çıkarılabilir.

Hesapta daha fazla para olabilir çünkü birçok avans aldınız.  Bunları kâr olarak işten çıkarmak iyi bir fikir değildir.

Hesaptaki fon miktarının artmasının bir başka nedeni, çalışanlardan birine veya yüklenicilere ödeme yapmamış olmanızdır.

Canlı paranın hareketini ve gerçek cirosunu hesaba katmanın yanı sıra, tahakkuk eden gelir ve gideri de dikkate almak gerekir.

Ve şimdi kârın gerçekte nasıl hesaplanacağı hakkında.

Çok fazla hesabınız, avansınız, krediniz ve diğer nüanslarınız varsa, tüm bunların doğru bir şekilde hesaplanamayacağını düşünmek için acele etmeyin.  Bunun için bir tahakkuk yöntemi vardır.  Gelişmiş ülkelerdeki girişimciler tarafından kullanılır.  Sonuç olarak, canlı paranın hareketini ve gerçek cirosunu hesaba katmanın yanı sıra, tahakkuk eden gelir ve tahakkuk eden giderlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Tahakkuk eden gelir – müşteri borçları.  Yükümlülüklerinizi yerine getirdiğinizde ve müşteri henüz bir nedenden ötürü ödemediğinde, ancak gelecekte yapmayı planladığında ücretlendirilmelidir.  Bu tahakkuk eden borçlara “alacaklar” – alacaklar denir.

Tahakkuk eden gider – borçlarınız.  Yüklenici işini tamamlar tamamlamaz hemen bunun için ödeme yapmayı planlamazsanız, masrafı tahsil etmeniz gerekir.  Buna “borçlar” denir.

Sağlam finansal muhasebeyi iki şekilde kurun:

1-Nakit akışlarının ayrı kayıtlarını ve tahakkuk eden gider ve gelirlerin ayrı bir günlüğünü tutun.  1C ve muhasebe meslek mensupları buna katılmaktadır.

2-Çevrimiçi finansal muhasebe hizmetini FINMAP kullanabilirsiniz.  Bir günlüğü tutma yeteneğine sahiptir ve sistemin kendisi kar ve nakit akışı ile ilgili ana raporları oluşturacaktır.  Bu, her projede ne kadar kazandığınızı öğrenmenize, kişisel gelir düzeyini kontrol etmenize ve işletmenin finansmanını yetkin bir şekilde yönetmenize olanak tanır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın:

Makaleyi puanla:

YORUMLAR

Facebook yardımıyla cevapla:

Нажмите «Нравится», чтобы читать
GeniusMarketing.me в Facebook

Araç çubuğuna atla