fbpx

Yetenekli çalışanlar nasıl elde tutulur?

object(stdClass)#5820 (1) { ["error"]=> object(stdClass)#5773 (4) { ["message"]=> string(76) "API access disrupted. Go to the App Dashboard and complete Data Use Checkup." ["type"]=> string(14) "OAuthException" ["code"]=> int(200) ["fbtrace_id"]=> string(23) "A0g6mAUEL-Be1LRPRkCm9lz" } }

admin

Yetenekli çalışanlar nasıl elde tutulur?

Gartner araştırmasına göre, Yetenekli insanlar kovulmaya ve diğer şirketlerde iş aramaya diğerlerinden daha meyillidirler

Maaş önemlidir, ancak tek başına para uzmanları caydırmaz. Fast Company, en iyi çalışanları kaybetmeme konusunda bir öneri listesi hazırladı. Bu materyale uyarlanmış bir çeviri yayınlıyoruz.


Daha fazla özgürlük verin.

Çalışanları iş talimatları ile sınırlamayın.  Hareket özgürlüğü ve sevdikleri işleri yapma fırsatını sağlayın. Bu bir memnuniyet hissi verecek, motive edecek ve profesyonel olarak büyümeyi sağlayacaktır.

Özgürlük insanları mutlu eder ve kaçınılmaz günlük hayal kırıklıklarını hafifletir. Böyle bir durumda, başlangıçta gerekenden daha fazlasını yapacaklar.

Kişiye ekibin bir parçası olmasına yardımcı olun. Takım içinde diğer insanlarla iyi ilişkileri olan çalışanların ayrılma olasılığı daha düşüktür.

Sadece işe alımlar için görüşme yapmayın.

Birçok şirket, sadece işe başvururken değil, aynı zamanda işten çıkarıldıktan sonra bile görüşmeler yapar.

Bu tür görüşmelerde yöneticiler insanlara çeşitli sorular sorarak yaptıkları iş hakkındaki izlenimlerini tartışırlar.

  1. Neden burada çalışmaya devam ediyorsunuz?
  2. Şirketten ayrılmanıza ne neden olabilir?
  3. Bir fırsatınız olsaydı işinizde neleri değiştirmek isterdiniz?

Bu sorulardan sonra elde edilen bilgiler, önemli çalışanların ayrılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Geleceği tartışın

Hırslı çalışanlarla kariyerleri hakkında daha sık konuşun. Sorular sorun:

  1. Neyi elde etmek isterdiniz?
  2. Hedefinize ulaşmak için hangi becerilere ihtiyacınız var?
  3. Mevcut eylemleriniz hedefinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacak?
  4. Kimden öğrenebilirsin?

Bu tür konuşmalar en az üç ayda bir yapılmalıdır.  Böylece çalışanların planlarını ve ihtiyaçlarını öğrenecek, kariyerlerinin ve isteklerinin sizin için önemli olduğunu göstereceksiniz.

Hırslı çalışanlar yeteneklerine güvenir, ancak herkes gibi fark edilmek isterler.  Bir kişi sizi yeni bir projeyle etkilediğinde veya niteliksel olarak kendisinden gerekenden daha büyük bir iş yaptığında, coşkusunu not etmeye çalışın ve gösterilen çabalar için teşekkür edin.

Sorumlu olun

İnsanlar kariyerleri boyunca değişiyor ve şirketlerin onlarla değişmeye hazır olmaları gerekiyor. Bugün en iyi çalışanlar yarın şirketin en iyi yöneticileridir.

Onların Yenilgilerinden ve başarılarından sorumlu olun.  Bu, çalışanın ortak nedene dahil olduğunu hissetmesine yardımcı olacaktır ve hedefe ulaşmak için elinden geleni yapacaktır.

Geliştirmeye yatırım yapın.

Yetenekli insanlar hem kişisel hem de profesyonel olarak sürekli gelişmek isterler.  Onları bu konuda destekleyin: seminer veya konferansa gönderin, herhangi bir kurs için ödeme yapın. Daha sadık olacaklar, yeni fikirler ve enerji getirecekler.

«Eğer verimli bir çalışana yatırım yapmazsanız bunu yapacak bir şirket bulunur»

Üstün yetenekli ekip üyelerini iş geliştirme stratejilerini tartışmaya dahil edin.  Fikirleriyle ilgilenin ve günlük sorumlulukları seviyesinden daha fazla iş dünyasına dahil edin.

Hedef belirleyin

Maaşların önemine rağmen, yüksek vasıflı çalışanların şirket içinde elde edecekleri bir hedefe ihtiyaçları vardır.

Hırslı bir insanı işte tutmak için, ona büyük bir şeye bağlı olma ve net bir hedef koyma fırsatı vermelisiniz.

 Sadece iyi bir işveren olun

Yetenekli bir çalışanın bakış açısından iyi bir şirketin ana bileşenleri:

  1. Lider yönetici
  2. İlginç iş
  3. İlham verici ortam

Çalışanların kendileri olabileceği ve iyi vakit geçirebileceği bir ortam yaratın.  Bu gibi durumlarda, maksimumu yapacaklardır..

Yöneticiler sık sık görevlere, becerilere ve önceliklere o kadar odaklanıyorlar ki kültürü unutuyorlar. Çalışma gününün sonunda hepimiz önemli insan ilişkileri ve güven için insanlar olarak kalıyoruz.

Mevcut iş, yetenekli çalışanların psikolojik ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, elbette onlara bunu sağlayabilecek bir şirket aramaya gideceklerdir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın:

Makaleyi puanla:

YORUMLAR

Facebook yardımıyla cevapla:

Нажмите «Нравится», чтобы читать
GeniusMarketing.me в Facebook

Araç çubuğuna atla